Projekt je podpořen z rozpočtu Moravskoslezského kraje v dotačním titulu “Podpora a rozvoj náhradní rodinné péče v Moravskoslezském kraji v souladu s kampaní Dejme dětem rodinu” (kód: PDČ 3/22).
Kampaň 2022 “Pěstoun je nejlepším příkladem” je ve finále a my jsme rádi za to, že jste mohli být součástí, ať už na naší besedě či akci pro děti. Protože “pěstounství” má smysl. Odkazem výše se můžete podívat na závěr celé kampaně.
Minulý víkend jsme měli tu čest a na naší pobočce v Ostravě jsme přivítali známeho youtubera Attacka s jeho přítelkyní Terkou. Tímto bychom chtěli moc poděkovat Attackovi za jeho vstřícnost a ochotu se setkat s dětmi, které vyrůstají v náhradních rodinách, aby jim povyprávěl, jaké to je, být slavným youtuberem. Děti byly nadšené. Nechyběla autogramiáda a selfie. Naše práce nás baví o to víc, když můžeme vykouzlit těmto dětem úsměv na tváři.
Centrum sociálních služeb Ostrava Vás zve v pátek 4.11.2022 od 15:00hodin na faru v Odrách na besedu pod názvem „Pěstounství, aneb jak to vidím já“
Máte otázky, jste zvědaví, zajímá vás vše ohledně náhradní rodinné péče, co vše potřebujete, aby se z vás mohl stát pěstoun? Tak neváhejte a přijďte se za námi podívat a dozvědět tak spoustu zajímavých informací od našich hostů. K debatě jsme přizvali psychologa, sociálního pracovníka odboru sociálně právní ochrany dětí, sociálního pracovníka dětského domova, zástupce doprovázející organizace pěstounů a v neposlední řadě pěstouna.
Těší se na vás tým doprovázející organizace.
V rámci Kampaně 2022 “Pěstoun je nejlepším příkladem” si vás dovolujeme pozvat na námi organizovanou akci. Patronem našeho projektu je paní Nela Boudová, která se bude této konkrétní akce účastnit. Kampaň je mířena na zvýšení povědomí v naší společnosti o pěstounství. O jeho radostech a výzvách s tím spojených. Jak lze skloubit profesní život a obohatit ten dosavadní. Prostě a jednoduše ” Na slovíčko s Nelou”.
Projekt je realizován díky kampani Dejme dětem rodinu Moravskoslezského kraje.
V současné době máme volná místa pro uzavírání dohod o výkonu pěstounské péče. Těšíme se na Vás.
Jedná se o program zaměřující se na všestrannou podporu pěstounských rodin v návaznosti na novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která nabyla účinnosti 1. 1. 2013
V náhradních rodinách podporujeme to, co funguje a podáváme pomocnou ruku tam, kde je potřeba něco změnit. Usilujeme o to, aby byli všichni členové rodiny spokojeni a dobře se jim spolu žilo. Přitom klademe důraz na zájem dítěte.
Našim cílem je fungující rodinné prostředí, které pro nás znamená:
Místem působnosti našeho střediska je celý Moravskoslezský kraj. Vyjíždíme k Vám z našich poboček v Ostravě, Karviné a Odrách.
Spolupráci zahajujeme ode dne podpisu Dohody o výkonu pěstounské péče, která zakládá oboustranně práva a povinnosti.
V současné době máme volná místa pro uzavírání dohod o výkonu pěstounské péče, rádi u nás přivítáme také pěstouny na přechodnou dobu.
Těšíme se na Vás.
Jak naplňujeme standardy kvality
Pojmem náhradní rodinná péče popisujeme způsob péče o dítě, které nemůže vyrůstat se svými biologickými rodiči. Jedná se tedy o zajištění rodiny náhradní, která se postará o fyzické i psychické potřeby dítěte a poskytne mu domov, ve kterém se může cítit bezpečně a milovaně.
O svěření dítěte do náhradní rodiny může rozhodnout jedině soud. Ten vždy rozhoduje na základě prošetření situace v biologické rodině dítěte a také na základě prošetření osoby, která má péči rodiče nahradit. Pro náhradní rodiče stát organizuje povinnou přípravu, která má zajistit, že tyto osoby budou připraveni na odlišnosti a těžkosti, které je mohou s přijetím dítěte do rodiny potkat. Přípravy se týkají především budoucích osvojitelů, pěstounů a pěstounů na přechodnou dobu.
Druhy náhradní rodinné péče:
Osvojení
Jedná se o úplnou náhradu rodičovských povinností a práv, které z biologických rodičů soud přesune na osvojitele. Osvojitelé se tedy stávají rodiči dítěte, jsou zapsaní do jeho rodného listu a nadále nesou veškerou právní i finanční odpovědnost za dítě. Tyto vazby zůstávají trvalé i v dospělosti dítěte, kdy jsou osoby stále podle zákona příbuzní.
Pěstounská péče
O pěstounské péči si můžete přečíst v těchto komiksových příbězích
img { float: left; }
Pěstoun nahrazuje péči rodiče ve všech běžných záležitostech, což znamená v bydlení, jídle, ošacení, přípravě do školy, trávení volného času a také v zajištění jeho psychické pohody. Pěstoun však nemá rodičovská práva, nemůže za dítě vyřizovat žádnou dokumentaci, která vyžaduje podpis zákonného zástupce. Zásadní oblasti života dítěte mohou ovlivňovat biologičtí rodiče, kteří mají možnost podílet se např. na výběru školy pro dítě, na rozhodnutí o lékařských zákrocích, na vystavení pasu a podobně.
Specifickou formou pěstounské péče je jmenování poručníkem. Poručník dítěte se stává zákonným zástupcem dítěte a je tedy jeho povinností řešit i právní záležitosti dítěte. Přesto poručník nemá všechna rodičovská práva a na zásadních rozhodnutích o životě dítěte se opět může podílet biologický rodič dítěte.
Pěstounem se může stát i příbuzný dítěte, obzvlášť v případech, kdy rodič není schopen platit na dítě výživné. I pěstoun, který je příbuzným dítěte má stejná práva a povinnosti, které jsou stejné pro všechny pěstouny.
Práva a povinnosti pěstouna (i poručníka)
Pěstoun za svou službu státu a hlavně dítěti, kterému poskytuje rodinné zázemí, získává určité výhody a zároveň také povinnosti.
Výhody: dávky pěstounské péče (odměna pěstouna, příspěvek na úhradu potřeb dítěte), nárok na zajištění odborné pomoci, nárok na bezplatné vzdělávání v oblasti péče o dítě, nárok na 14 dní oddechu v roce, nárok na pomoc se zajištěním hlídání dítěte v odůvodněných situacích
Povinnosti: povinnost spolupracovat s doprovázející organizací a pravidelně konzultovat průběh pěstounské péče se sociálním pracovníkem (alespoň 1x za 2 měsíce), povinnost vzdělávat se v péči o dítě v rozsahu 24 hodin za rok, povinnost rozvíjet zdravou identitu dítěte a jeho sounáležitost s biologickou rodinou, povinnost spolupracovat se sociální pracovnicí příslušného úřadu alespoň 1x za 6 měsíců
Pěstounská péče na přechodnou dobu
Pěstoun na přechodnou dobu vykonává velmi specifickou práci s dětmi, které se ocitly bez péče rodičů nebo jiných příbuzných. Pracuje s dětmi, které přijdou o svůj domov ze dne na den, a není jisté, kam budou moci jít, zda budou rodiče schopni se nadále o děti starat nebo se o ně postará někdo z příbuzných či se pro ně najdou dlouhodobí pěstouni. Během jednoho roku, po který mohou děti žít u pěstounů na přechodnou dobu, získává sociální pracovnice příslušného úřadu čas na nalezení co nejlepšího dlouhodobého řešení pro toto konkrétní dítě nebo děti.
Pěstouni na přechodnou dobu s dětmi pracují na tom, aby co nejlépe zpracovaly změny, které se kolem nich dějí a byly připravené buď na návrat ke svým rodičům, nebo na novou rodinu, kterou pro ně sociální pracovnice ve spolupráci s dalšími státními úřady vybere.
Svěření dítěte do péče třetí osoby
Ke svěření dítěte do péče třetí osoby dochází zpravidla v případech, kdy rodič osobně o dítě nemůže pečovat a zároveň je schopen pečující osobě platit výživné. Tato pečující osoba je zpravidla někdo dítěti známý, buď z rodiny nebo z okruhu osob rodině či dítěti blízkých. Osoba pečující je v tomto případě stejně jako pěstoun zajišťuje běžné záležitosti dítěte, ovšem nedostává od státu žádnou další podporu, zároveň však pečující osoba nemá žádné další povinnosti, které mají pěstouni. Podstatné záležitosti však musí konzultovat s biologickým rodičem, který má právo rozhodovat o svém dítěti. Svěření dítěte do péče třetí osoby musí vždy potvrdit soud, i přes to, že může jít o dohodu mezi rodičem a pečující osobou.
Aktuálně probíhající projekty:
Přehled ukončených projektů: