Hledáme nového kolegu/novou kolegyni do našeho týmu, konkrétně na pobočku v Odrách. Pracujete rádi s rodinami a dětmi? Jste týmový hráč? Pak neváhejte a přihlaste se. Jsme organizace, která doprovází pěstounské rodiny napříč celým Moravskoslezským krajem.
Jako středisko Náhradní rodinné péče aktivně šíříme myšlenku pěstounství a dlouhodobě spolupracuje s Krajským úřadem Moravskoslezského kraje v rámci kampaně “Dejme dětem rodinu” a právě díky projektu “Být (náhradním) rodičem je krásné” jsme mohli i v této nelehké době uspořádat přednášku s odborníkem panem PhDr. Andrejem Drbohlavem. Je určena všem (náhradním) rodičům, odborníkům, laické veřejnosti. Přednáška bude online a je pro vás zcela zdarma, proto neváhejte a přihlaste se 🙂
Bližší informace u manažera projektu Bc. Lucie Pušové, viz přiložený letáček
Šíření zdravé myšlenky pěstounství dlouhodobě podporujeme. V rámci kampaně „Dejme dětem rodinu“ jsme pro vás uspořádali 2 setkání s odborníky, a to s PhDr. Mgr. Jeronýmem Klimešem, Ph.D. a PhDr. Janem Svobodou. Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost. Přednášky jsou určeny pro pracovníky v oblasti náhradní rodinné péče, pěstouny a všechny, které tato oblast zajímá. Počet míst je omezen, nutná rezervace na níže uvedeném tel. čísle.
Co že jsme dělali, když jsme zdánlivě nepracovali v době Covidu? Plánovali jsme letní akce, takže:
👏 Letní pobyt na Skalici pro děti z KARVINÉ – dva turnusy: 13. 7. – 15. 7. 2020, 27. 7. – 29. 7. 2020
👏 Letní pobyt na Skalici pro děti z OSTRAVY – dva turnusy: 30. 7. – 1. 8. 2020, 28. 8. – 30. 8. 2020
👏Letní pobyt na Skalici pro děti z ODER – 16. 7. – 18. 7. 2020
👏Respitní den na pobočce v Odrách – 14.7. a 15. 7. 2020
👏Loučení se s prázdninami v Odrách – 28. 8. 2020
Bližší info na našich fb stránkách nebo u klíčových pracovníků
Samozřejmě jedeme také tradiční “Letní tábor na Čeladné,” který pro nás připravuje T.O.Buntaranta. Všechna místa na tomto táboře jsou již na naplněna
OBNOVENÍ PROVOZU STŘEDISKA NÁHRADNÍ RODINNÉ PÉČE
Věříme, že se vše vrací do původních kolejí a proto i my se přidáváme s informací, že JSME TADY PRO VÁS. Když nás půjdete navštívit či nás zrovna čekáte na pravidelné schůzce, mějme všichni na paměti:
❗️ pohyb po budově možný jen v roušce (ano, stále nevíme, kdo kdy koho potkal),
❗️ u dveří si vydensifikujte ruce,
❗️ k Vám přijdeme v roušce, prosím, nezapomínejte, že Vaše rouška chrání nás a ta naše Vás.
❗️ postupně rozjíždíme jak akce pro děti tak pro vás, pěstouny – sledujte náš fb nebo fb Sociální akademie – vzdělávací středisko
Těšíme se na VÁS 👏😁🌈
Tým střediska Náhradní rodinné péče
STŘEDISKA NÁHRADNÍ RODINNÉ PÉČE
Vážení návštěvníci střediska Náhradní rodinné péče, s platností od 16. 3. 2020 je přerušen provoz všech poboček střediska Náhradní rodinné péče pro osobní kontakt, a to z důvodu přijatých opatření s cílem zabránit šíření nemoci Covid-19.
Toto omezení platí do odvolání.
Neznamená to však, že bychom nepracovali – naopak, jsme vám k dispozici v pracovních dnech na telefonních či emailových kontaktech – neváhejte se proto spojit se svým klíčovým sociálním pracovníkem.
Pro zájemce z řad veřejnosti volejte na tel. č. 733 714 048 – Mgr. Hana Schwarz, vedoucí.
Děkujeme za pochopení.
Tým střediska Náhradní rodinné péče
Trochu jsme přemýšleli, jak ještě přiblížit pěstounství veřejnosti a máme to – rozhodli jsme se darovat krev a tím POMOCI DVAKRÁT, tedy NA DRUHOU. Kdo se k nám přidá? Podrobnosti v letáku, přihlášení k akci možno i na našich facebookových stránkách
Naši milí pěstouni a příznivci,
nezahálíme ani o letních prázdninách a nad rámec aktivit, na které jsme zvyklí (např. letní tábory), jsme připravili několik zajímavých akcí, při kterých můžeme společně strávit příjemný čas a ještě udělat něco pro propagaci toho, že každé dítě si zaslouží vyrůstat v rodině 🙂 Můžeme se společně vidět na akci “Pomáháme na druhou” nebo na “Besedě o náhradní rodinné péči v Novém Jičíně.”
Připravujeme už další akce, sledujte nás i na našem facebooku.
Hezké léto přejeme, tým střediska Náhradní rodinné péče
MPSV spustilo nový web budinpestoun.cz – mrkněte a nechte se nakazit myšlenkou pěstounství 🙂
Pro další informace jsme tady pro Vás, neváhejte a kontaktujte nás.
Tým Náhradní rodinné péče Centra sociálních služeb Ostrava,o.p.s.
V současné době máme volná místa pro uzavírání dohod o výkonu pěstounské péče. Těšíme se na Vás.
Jedná se o program zaměřující se na všestrannou podporu pěstounských rodin v návaznosti na novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která nabyla účinnosti 1. 1. 2013
V náhradních rodinách podporujeme to, co funguje a podáváme pomocnou ruku tam, kde je potřeba něco změnit. Usilujeme o to, aby byli všichni členové rodiny spokojeni a dobře se jim spolu žilo. Přitom klademe důraz na zájem dítěte.
Našim cílem je fungující rodinné prostředí, které pro nás znamená:
Místem působnosti našeho střediska je celý Moravskoslezský kraj. Vyjíždíme k Vám z našich poboček v Ostravě, Karviné a Odrách.
Spolupráci zahajujeme ode dne podpisu Dohody o výkonu pěstounské péče, která zakládá oboustranně práva a povinnosti.
V současné době máme volná místa pro uzavírání dohod o výkonu pěstounské péče, rádi u nás přivítáme také pěstouny na přechodnou dobu.
Těšíme se na Vás.
Jak naplňujeme standardy kvality
Pojmem náhradní rodinná péče popisujeme způsob péče o dítě, které nemůže vyrůstat se svými biologickými rodiči. Jedná se tedy o zajištění rodiny náhradní, která se postará o fyzické i psychické potřeby dítěte a poskytne mu domov, ve kterém se může cítit bezpečně a milovaně.
O svěření dítěte do náhradní rodiny může rozhodnout jedině soud. Ten vždy rozhoduje na základě prošetření situace v biologické rodině dítěte a také na základě prošetření osoby, která má péči rodiče nahradit. Pro náhradní rodiče stát organizuje povinnou přípravu, která má zajistit, že tyto osoby budou připraveni na odlišnosti a těžkosti, které je mohou s přijetím dítěte do rodiny potkat. Přípravy se týkají především budoucích osvojitelů, pěstounů a pěstounů na přechodnou dobu.
Druhy náhradní rodinné péče:
Osvojení
Jedná se o úplnou náhradu rodičovských povinností a práv, které z biologických rodičů soud přesune na osvojitele. Osvojitelé se tedy stávají rodiči dítěte, jsou zapsaní do jeho rodného listu a nadále nesou veškerou právní i finanční odpovědnost za dítě. Tyto vazby zůstávají trvalé i v dospělosti dítěte, kdy jsou osoby stále podle zákona příbuzní.
Pěstounská péče
O pěstounské péči si můžete přečíst v těchto komiksových příbězích
img { float: left; }
Pěstoun nahrazuje péči rodiče ve všech běžných záležitostech, což znamená v bydlení, jídle, ošacení, přípravě do školy, trávení volného času a také v zajištění jeho psychické pohody. Pěstoun však nemá rodičovská práva, nemůže za dítě vyřizovat žádnou dokumentaci, která vyžaduje podpis zákonného zástupce. Zásadní oblasti života dítěte mohou ovlivňovat biologičtí rodiče, kteří mají možnost podílet se např. na výběru školy pro dítě, na rozhodnutí o lékařských zákrocích, na vystavení pasu a podobně.
Specifickou formou pěstounské péče je jmenování poručníkem. Poručník dítěte se stává zákonným zástupcem dítěte a je tedy jeho povinností řešit i právní záležitosti dítěte. Přesto poručník nemá všechna rodičovská práva a na zásadních rozhodnutích o životě dítěte se opět může podílet biologický rodič dítěte.
Pěstounem se může stát i příbuzný dítěte, obzvlášť v případech, kdy rodič není schopen platit na dítě výživné. I pěstoun, který je příbuzným dítěte má stejná práva a povinnosti, které jsou stejné pro všechny pěstouny.
Práva a povinnosti pěstouna (i poručníka)
Pěstoun za svou službu státu a hlavně dítěti, kterému poskytuje rodinné zázemí, získává určité výhody a zároveň také povinnosti.
Výhody: dávky pěstounské péče (odměna pěstouna, příspěvek na úhradu potřeb dítěte), nárok na zajištění odborné pomoci, nárok na bezplatné vzdělávání v oblasti péče o dítě, nárok na 14 dní oddechu v roce, nárok na pomoc se zajištěním hlídání dítěte v odůvodněných situacích
Povinnosti: povinnost spolupracovat s doprovázející organizací a pravidelně konzultovat průběh pěstounské péče se sociálním pracovníkem (alespoň 1x za 2 měsíce), povinnost vzdělávat se v péči o dítě v rozsahu 24 hodin za rok, povinnost rozvíjet zdravou identitu dítěte a jeho sounáležitost s biologickou rodinou, povinnost spolupracovat se sociální pracovnicí příslušného úřadu alespoň 1x za 6 měsíců
Pěstounská péče na přechodnou dobu
Pěstoun na přechodnou dobu vykonává velmi specifickou práci s dětmi, které se ocitly bez péče rodičů nebo jiných příbuzných. Pracuje s dětmi, které přijdou o svůj domov ze dne na den, a není jisté, kam budou moci jít, zda budou rodiče schopni se nadále o děti starat nebo se o ně postará někdo z příbuzných či se pro ně najdou dlouhodobí pěstouni. Během jednoho roku, po který mohou děti žít u pěstounů na přechodnou dobu, získává sociální pracovnice příslušného úřadu čas na nalezení co nejlepšího dlouhodobého řešení pro toto konkrétní dítě nebo děti.
Pěstouni na přechodnou dobu s dětmi pracují na tom, aby co nejlépe zpracovaly změny, které se kolem nich dějí a byly připravené buď na návrat ke svým rodičům, nebo na novou rodinu, kterou pro ně sociální pracovnice ve spolupráci s dalšími státními úřady vybere.
Svěření dítěte do péče třetí osoby
Ke svěření dítěte do péče třetí osoby dochází zpravidla v případech, kdy rodič osobně o dítě nemůže pečovat a zároveň je schopen pečující osobě platit výživné. Tato pečující osoba je zpravidla někdo dítěti známý, buď z rodiny nebo z okruhu osob rodině či dítěti blízkých. Osoba pečující je v tomto případě stejně jako pěstoun zajišťuje běžné záležitosti dítěte, ovšem nedostává od státu žádnou další podporu, zároveň však pečující osoba nemá žádné další povinnosti, které mají pěstouni. Podstatné záležitosti však musí konzultovat s biologickým rodičem, který má právo rozhodovat o svém dítěti. Svěření dítěte do péče třetí osoby musí vždy potvrdit soud, i přes to, že může jít o dohodu mezi rodičem a pečující osobou.
Aktuálně probíhající projekty:
Přehled ukončených projektů:
Cestou spolupráce ke spokojenému dítěti
Cestou spolupráce ke spokojenému dítěti
reg. č.: CZ.03.2.X/0.0/0.0/17_076/0011459
Projekt s názvem „Cestou spolupráce“, je financován Evropským sociálním fondem a realizován střediskem Náhradní rodinné péče.
Projekt je realizován prostřednictvím pěti provázaných aktivit, v rámci, kterých budou využity následující nástroje – metodická a personální příprava, mapování potřeb cílových skupin zúčastněných v projektu, osvojování principů zaváděné inovativní služby, vzdělávání a stáže, supervize, konzultace, zavedení inovativní služby a pilotáž.
Hlavní přínos projektu spočívá v obnovení nebo posílení dovedností biologických rodičů, potřebných k výkonu jejich rodičovské role. V kontextu fungování střediska Náhradní rodinné péče dojde sekundárně k rozšíření portfolia služeb v adekvátní kvalitě a kvantitě a rovněž k zavedení takového standardu běžné praxe, aby uměl být flexibilní ke změnám potřeb biologických rodičů a obecně ohrožených dětí.
Při realizaci projektu aplikujeme rovný přístup a nediskriminace ohrožených osob, konkrétně rodin s dětmi, poskytováním kvalitní podpory dle novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí jako pověřené osoby.
Cílová skupina projektu:
Cílovou skupinou projektu jsou biologičtí rodiče a další osoby vykonávající nezbytnou péči o děti a sociální pracovníci střediska Náhradní rodinné péče, kteří tyto rodiny v praxi doprovázejí.
Období realizace projektu: 1.11.2019 – 31.10.2021
Adresa realizace projektu: Tovární 2114/11, Ostrava – Mariánské Hory 709 00
Kontaktní údaje:
Bc. Lenka Závodná, DiS. – metodik – evaluátor, tel.: 775 356 117, email: lzavodna@css-ostrava.cz
Mgr. Veronika Dlouhá – manažer projektu, tel.: 605 893 133, email: vdlouha@css-ostrava.cz